معرفی کتابویژه

کتاب مزرعه حیوانات جورج اورول

کتاب مزرعه حیوانات یا قلعه حیوانات اثر جورج اورول نویسنده هندی تبار و یکی از مشهور ترین کتاب های وی پس از رمان ۱۹۸۴ است. مطالعه هر دو این کتاب ها شما را به تفکری عمیق وادار خواهد کرد. در ادامه معرفی کتاب قلعه حیوانات با ما همراه باشید.

این دو رمان وجوه اشتراکی زیادی دارند اما برجسته ترین آنها محکومیت حکومت های استبداد گر است.

جورج اورول در تمامی آثار خود از خلاقیت و داستان های تخیلی برای بیان واقعیات استفاده میکند. نوشته های او بر اساس اعتقادات سیاسی وی پایه ریزی شده اند و هنر رمان نویسی هم به شیوه ای ظریف در آنها به کار گرفته شده است که خواننده را ساعت ها به فکر وا میدارد.

این رمان در زمان انقلاب روسیه نوشته شده و کمونیسم شوروی حکایت حیوانات ستم دیده مزرعه است که از اربات ستمگر خود به دولتی انقلابی پناه می آورند.

خلاصه داستان کتاب مزرعه حیوانات

 

داستان کتاب قلعه حیوانات درباره مزرعه اربابی آقای جونز و حیوانات اهلی ساکن این مزرعه است. که از استبداد مالک مزرعه و بهره کشی بیش از حد از آنها به ستوه آمده اند و خواهان انقلاب اند.

در این میان خوک پیری به نام میجر که از احترام زیادی در میان حیوانات دیگر برخوردار است، سخنرانی باشکوهی ترتیب میدهد و در آن درباره ازادی پس از انقلاب و آینده درخشانی که برای حیوانات مزرعه انتظار میرود صحبت میکند.

پس از مرگ میجر، خوک ها یعنی اسنوبال، ناپلئون و اسکویلر که در مقایسه با سایر حیوانات باهوش تر اند سرپرستی آنها را بر عهده میگیرند. و به هر یک از اعضا گروه انقلابی وظیفه ای محول میکنند.

در اولین قدم قوانینی را وضع میکنند و به دیوار مزرعه متصل میکنند.

  • همه آنها که روی دوپا راه می‌روند دشمن هستند.
  • همه آنها که چهارپا یا بالدار هستند، دوستند.
  • هیچ حیوانی حق پوشیدن لباس را ندارد.
  • هیچ حیوانی حق خوابیدن در تخت را ندارد.
  • هیچ حیوانی حق نوشیدن الکل را ندارد.
  • هیچ حیوانی حق کشتن حیوان دیگری را ندارد.
  • همهٔ حیوانات با هم برابرند.

همه چیز خوب پیش میرفت تا زمانی که قدرت کم کم اثر خود را روی سران انقلاب مزرعه میگذارد و بین خوک های حاکم بر مزرعه اختلاف ایجاد میشود و حالا وضعیت حیوانات حتی بدتر از شرایطی که پیش از شورش داشتند میشود.

خوکی که رئیس مزرعه بوده تعدادی از حیوانات را به جرم همدستی با آشوب گران اعدام میکند و آنها را مجبور به کار اجباری در ازای دریافت مقدار اندکی غذا میکند‌. و در نهایت از 7 قانونی که در ابتدا تدوین کرده بودند تنها بند هفتم به شکل تحریف شده باقی میماند “همه حیوانات برابراند؛ اما برخی‌ها از بقیه برابرتر هستند”

در این رمان خارق العاده هر یک از حیوانات نشانگر و نماد گروهی در انقلاب شوروی هستند، خوک ها نماد روشنفکران بُلشویکی هستند که در آن زمان سکان دار تمام دستگاه اداری شوروی بودند، ناپلئون که رهبری تمام گروه ها را برعهده میگیرد نماد استالین و اسنوبال نماد تروتسکی، اسکوالر نیز نماد پروپاگاندیست‌ است

حتی در ابتدای نشر این اثر ناشران زیادی از چاپ آن خودداری میکردند و کتاب را مناسب گروه سنی کودکان میدانستند. شاید اگر فردی این کتاب را به شکل سطحی مطالعه کند همین احساس را نسبت به آن پیدا کند و حتی آن را کتابی نامناسب به حساب بیاورند.

اما نویسنده داستان توانسته است با نبوغ بالای خود با خلق داستانی نمادین، حکومت های استبداد گر را به خوبی ترسیم کند و مشکلات این جوامع را به شیوه ای خلاقانه بیان کند.

جملاتی از کتاب مزرعه حیوانات

 

اما در مقایسه با زمان جونز همه چیز ترفی کرده بود اسکوئیلر به سرعت اعدادی را پشت سرهم می خواند تا به حیوانات نشان دهد حالا از زمان جونز جوی بیشتر یونجه فراوان تر و شلغم زیادتری دارند. ساعات کمتری کار می کنند و آب آشامیدن یشان گواراتر عمرشان طولانی تر. بهداشت نوزادان بهتر شده است در طویله کاه بیشتر دارند و مگس کمتر آزار می دهد. حیوانات تمام این مطالب را باور می کردند در واقع خاطره دوره جونز تقریبا محو شده بود می دانستند که زندگی امروزشان سخت و خالی است. غالبا گرسنه اند سردشان است و معمولا جز هنگام خواب کار می کنند ولی بی شک روزهای قدیم از امروز هم بدتر بوده است!

گرسنگی و مشقت و ناامیدی، به گفته‌ی بنجامین، قانون تغییرناپذیر زندگی بود.

تمام بهار و تابستان، هفته‌ای شصت ساعت کار کردند و در ماه اوت ناپلئون اعلام کرد که یکشنبه‌ بعدازظهر هم می‌توانند کار کنند. البته این کار مطلقا داوطلبانه بود، ولی هر حیوانی که از آن شانه خالی می‌کرد جیره‌اش نصف می‌شد.

5/5 (2 Reviews)

نوشته های مشابه

یک نظر

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن