معرفی کتابویژه

مرد صد ساله ای که از پنجره فرار کرد و ناپدید شد

با وجود اینکه در سال های اخیر این باور در مردم شکل گرفته است که روزگار خلق آثار برجسته ادبی به سر آمده است اما با این حال هنوز هم شاهد شاهکارهای ادبی هستیم، یکی از آثار چشمگیر در سطح جهانی کتاب مرد صد ساله ای که از پنجره فرار کرد و ناپدید شد از یوناس یوناسن روزنامه نگار و نویسنده سئودی است. در ادامه معرفی کتاب مرد صد ساله با مجله وینا همراه باشید.

با وجود اینکه کتاب های زیادی از این نویسنده در ایران منتشر نشده اند اما وی محبوبیت ویژه ای میان ایرانیان پیدا کرده است. موهبت داستان نویسی و طنز پردازی این نویسنده باعث شده است که او بتواند جایگاه خوبی را کسب کند.

کتاب مرد صد ساله ای که از پنجره فرار کرد و ناپدید شد این نویسنده تا کنون به بیش از 35 زبان زنده دنیا ترجمه شده است  و تا کنون بیش از 8 میلیون نسخه از این کتاب به فروش رفته است. و توانسته جای خود را بین پرفروش ترین کتاب ها در سال اخیر در ایران باز کند.

نسخه اصلی این کتاب نخستین بار در سال 2009 در سوئد ترجمه شد و سرانجام در سال 2012 به زبان انگلیسی منتشر شد. شهرت این رمان به حدی است که فیلمی با مضمون این کتاب ساخته شده است.

نویسنده در این کتاب موفق شده است که شخصیت صد ساله داستان را به شیوه ای خلاقانه در موقعیت های شگفت انگیز و تاریخی قرار دهد، شخصیت سهل انگار و باری به هر جهت شخصیت اصلی جذابیت داستان را چند برابر کرده است.

داستان کتاب مرد صد ساله ای که از پنجره فرار کرد و ناپدید شد

آلن کارلسن شخصیت اصلی داستان مرد صد ساله ای است که در روز تولدش از پنجره خانه سالمندان فرار میکند و  داستان کتاب حول اتفاقات جذابی که پس از فرار او رخ میدهد میگردد.

آلن برای اینکه در جشن تولد صد سالگی اش شرکت نکند از پنجره اتاقش در خانه سالمندان فرار میکند و به نزدیک ترین ایستگاه اتوبوس میرود. در استگاه با مرد جوان و خشمگینی مواجه میشود که چمدانی به همراه دارد، مرد جوان که قصد رفتن به دستشویی را دارد از آلن تقاضا میکند که از چمدان او مراقبت کند، در همان زمان که آلن مسئولیت نگهداری از چمدان را قبول میکند اتوبوسی که قصد سوار شدن به آن را دارد به ایستگاه میرسد و او همراه با چمدان سفری هیجان انگیز را آغاز میکند.

خط زمانی داستان این کتاب در زمان حال و گذشته روایت میشود، اتفاقاتی که در زمان حال برای این پیرمرد صد ساله رخ میدهد و داستان زندگی او از زمان تولدش که به شیوه ای طنز آمیز با اتفاقات تاریخی و واقعی در سراسر جهان پیوند میخورد. آلن به طور عجیبی در اتفاقات مهم تاریخی صد سال اخیر حضور دارد و رهبرانی از جمله: استالین، کیم ایل سونگ، ترومن، چرچیل و فرانکو ملاقات میکند و در حوادثی مانند  ساخت بمب اتم، جنگ کره و چین و همچنین جنگ های داخلی اسپانیا حضور دارد.

البته باید این نکته را در نظر گرفت که اتفاقات تاریخی که در کتاب به آنها پرداخته شده است دقیقا اتاق نیوفتاده اند و تنها خلاقیت و تخیلات نویسنده هستند، نویسنده کتاب با زبانی طنز آلود فلسفه، رهبران جهان و زندگی انسان ها را بیان میکند و همه چیز را دست می اندازد. و دنیایی تخیلی و شگفت انگیز و سرشار از هیجان را ایجاد میکند. داستان دنیایی که به شیوه ای ظریف و منتقدانه به تاریخ و سیاست را شرح میدهد.

 

5/5 (3 Reviews)

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید

بستن
بستن